Zorganizuj się

Share

Macie setki rzeczy do zrobienia? Pełno obowiązków i poczucie, że nie wiecie, od czego zacząć? I jeszcze czas, który tak szybko ucieka… Wydaje Wam się, że tego wszystkiego jest za dużo?

Można to okiełznać, uporządkować i posegregować. Zaplanowanie działań na tydzień czy miesiąc z pewnością przywróci Wam spokój i poczucie kontroli nad nimi. Poza tym umiejętność organizacji swojego czasu przyda się w przyszłości, gdy podejmiecie pierwszą pracę i trzeba będzie połączyć ją z obowiązkami domowymi. Poniżej opisana jest prosta metoda pomocna w planowaniu działań. Przetestujcie, czy to coś dla Was.

Jak ogarnąć chaos?

  1. Weźcie kartkę i karteczki samoprzylepne. Najlepsze będą te w większym formacie.
  2. Na kartce wypiszcie wszystkie obowiązki i zadania do wykonania w najbliższym tygodniu.
  3. Przygotujcie trzy większe kartki samoprzylepne.
  4. Na pierwszej napiszcie: Priorytetowe/Najważniejsze.
  5. Teraz z listy obowiązków wybierzcie te, które są najpilniejsze,  z którymi musicie się uporać w pierwszej kolejności. Wpiszcie je na kartkę i naklejcie nad biurkiem, na szafce.
  6. Na drugiej kartce napiszcie: Ważne. Wypiszcie z listy wszystkie działania, które wymagają poświęcenia im uwagi. Przyklejcie kartkę obok pierwszej.
  7. Na trzeciej kartce zapiszcie: Mniej istotne. Przyklejcie kartkę na trzecim miejscu.

 

Teraz czas na d z i a ł a n i e.

Zapiszcie sobie terminy wykonania poszczególnych działań. Zacznijcie realizację zadań z pierwszej kartki, potem przejdźcie do działań zapisanych na drugiej.

Trzecią kartkę zostawcie na koniec. Na niej zazwyczaj znajdują się rzeczy, które możecie wykonać nieco później. Jeśli zabraknie Wam na nie czasu w tym tygodniu, wyznaczcie sobie na nie nowy termin.

Loading

You may also like...